Results 2013

 

Saturday June 1 2013

Sunday June 2 2013


Foil

Junior Foil Men

Poule rounds and eliminations
1Matthias NeuhausFC MoersGER
2Patrick Post SC AmsterdamNED
3Oliver PrechtTuS Osterburg`90GER
3Simon UnikFC MoersGER
5Dirk Jan van EgmondSC AmsterdamNED
6Florens PfannLa RapiereNED
7Cor StegingDesperadoNED
20130602171128
Back to Top
 

Cadet Foil Men

Poule rounds and eliminations
1Elisha YunoHollandSchermenNED
2Sander Van GijselDe ManeschermerBEL
3Jan-Douwe BrinkmanPegasusNED
3Job De RuiterHollandSchermenNED
5Henry HoffmannPSV WeimarGER
6Marijn HeitbrinkHollandSchermenNED
7Jo LambrechtsHerckenrodeBEL
8Timo MargaritidisFC MoersGER
9Richard Francis PetersPSV WeimarGER
10Valentin MesnagerCE De la WoluweGBR
11Nico HäfnerPSV WeimarGER
12Lucas de WitTer WeerNED
13Erik AlbertSC AmsterdamNED
14Max TiemannFencing Team BocholtGER
15Daniel GiaconSC AmsterdamNED
16Kevin ToussaintAEWNED
17Julian FensPallas BredaNED
18Olivier De JongHollandSchermenNED
19Edo ZoonsArgOssNED
20Jilmen QuintiensSkirmjanBEL
21Robin AckeHerckenrodeBEL
22Etienne Michels Hasper FCGER
23Thijs van EgmondSC AmsterdamNED
24PhilipGordon LinkWiesbadener FCGER
25Norbèr MezölakiOmniswordNED
26Nick GroenewoudArgOssNED
27Ruben De VriesLa RapiereNED
28Cornelius ThürmerPSV WeimarGER
29Olivier SplitMaestro's KlupNED
30Jeroen JacquesZaal HeeroomsNED
31Stef van CampenhoutOmniswordBEL
32Morrits HausererArgOssNED
33Jasper KeuningSV CourageNED
34Nikolas KossiwakisWiesbadener FCGER
35Julius HauptPSV WeimarGER
36Julius HendrixRanaNED
37Roderick van DorstVivásNED
38Martijn van den HautenZaal HeeroomsNED
39Lucas van HesterenHollandSchermenNED
40Davide PappalardoWiesbadener FCGER
20130602172858
Back to Top
 

Junior/Cadet Foil Ladies

Poule rounds and eliminations
1Anne HauptPSV WeimarGERJ1
2Marcella SplitMaestro's KlupNEDC1
3Elize HautvastHollandSchermenNEDC2
3Kimberley MeulenkampHollandSchermenNEDC2
5Ezra VleugelsOmniswordBELC4
6Daniela PesariniZaal HeeroomsNEDJ2
7Caecilia ThürmerPSV WeimarGERC5
8Eva AssiesOKKNEDC6
9Thyrza ZoonsArgOssNEDC7
10Fabienne DecortisLa RapiereNEDC8
11Willow DawsonHollandSchermenNEDC9
12Elise NoordhoekSC AmsterdamNEDC10
13Nadia van 't KloosterZaal Amsterdam ZuidNEDC11
14Lisanne van AntwerpenSV CourageNEDJ3
15Yael von MengdenZaal Amsterdam ZuidNEDC12
20130602162038
Back to Top
 

Foil 13 and 14 years (U14) Men

Poule rounds and eliminations
1Erik AlbertSC AmsterdamNED
2Bas HackHerckenrodeBEL
3Clément DupontCE BessemansBEL
3Lucas de WitTer WeerNED
5Olivier SplitMaestro's KlupNED
6Daniel GiaconSC AmsterdamNED
7Roy Van GilstSchermacademie ZairNED
8Sam RuysseveldtHerckenrodeBEL
9Morrits HausererArgOssNED
10Barend VonkArgOssNED
11Ayman AjiOFC Castrop-Rauxel GER
11Teun Jans-KöhnekeSC AmsterdamNED
13Cornelius ThürmerPSV WeimarGER
14Theodoor de BakkerSC AmsterdamNED
15Daan WeberHollandSchermenNED
16Gielis JanssensHerckenrodeBEL
17Julius HauptPSV WeimarGER
18Daan KremersRapierNED
19David JedichFC TBBGER
20Jannes GabelTuS Osterburg`90GER
21Emiel MatlaTer WeerNED
21Paul StockmannHollandSchermenNED
23Stijn KnoorsVast als EikBEL
24Nathan JacquesZaal HeeroomsNED
25Dennis Van der KloosterDesperadoNED
26Axel BowmerRapierNED
27Brecht VanquaethovenHerckenrodeBEL
28Pieter GelissenVast als EikBEL
29Krije RemieRapierNED
30Willem GoedhartAEWNED
31Coen JacobsTer WeerNED
32Cas SchutteAEWNED
33Sven SchoutenHeerenleedNED
34Thomas LugtenburgAEWNED
35Jan Gosse BootsmaASV van den BergNED
20130601180034
Back to Top
 

Foil 13 and 14 years (U14) Ladies

Poule rounds and eliminations
1Andrea MaronetCEE CharleroiBEL
2Anne Claire KooimanArgOssNED
3Caecilia ThürmerPSV WeimarGER
3Julia MorgenrothTuS Osterburg`90GER
5Myrthe ZoonsArgOssNED
6Henrietta HolzeTG MünsterGER
7Annemaine SwennenHerckenrodeBEL
8Sara MokkenASV van den BergNED
9Lena Hubold PSV WeimarGER
10Anna HengelhauptPSV WeimarGER
11Yasmin BijvankTer WeerNED
12Tirza KamtaSchermacademie ZairNED
ABANTumi van LeeuwenRanaNED
20130603115350
Back to Top
 

Foil 11 and 12 years (U12)

Poule rounds and eliminations
1Emiel MatlaTer WeerNEDBJ1
2Daan WeberHollandSchermenNEDBJ2
3Quincy NonhebelTer WeerNEDBJ3
3Sophie Irene BrunetsDrie MusketiersUKRBM1
5Linda JansSC Den BoschNEDBM2
6Apolline DupontCE BessemansBELBM3
7Dieter De WaalHollandSchermenNEDBJ4
8Julia MorgenrothTuS Osterburg`90GERBM4
9Mathieu NijsSkirmjanBELBJ5
10Britt NijsenVast als EikBELBM5
11Anna HengelhauptPSV WeimarGERBM6
12Luca PetrelliHeerenleedNEDBJ6
13Gaetano MilanSC AmsterdamNEDBJ7
14Reinoud GoovaertsOmniswordBELBJ8
15Sjoerd NoordhoekSC AmsterdamNEDBJ9
16Ashwan JoemratiHollandSchermenNEDBJ10
17Theo Vande BroeckRCSC CharleroiBELBJ11
18Lena Hubold PSV WeimarGERBM7
19Michiel BrebelsVast als EikBELBJ12
20Joona SchukowskiRanaNEDBJ13
21Fabio ManéArgOssNEDBJ14
22Glenn DuivenvoordenSV TrefpuntNEDBJ15
23Yorick VandamDe ManeschermerBELBJ16
24Laetitia HöningerFC MoersGERBM8
24Thomas KendjianRanaNEDBJ17
26Clinge BlokhuisHeerenleedNEDBJ18
27Charles VandenbulckeVast als EikBELBJ19
28Vince SzaboTer WeerNEDBJ20
29Bar BenliHollandSchermenNEDBJ21
30Joep OlieTer WeerNEDBJ22
31Willem Van BeuningenSC AmsterdamNEDBJ23
32Diede van DijkHeerenleedNEDBM9
33Arthur WilsSkirmjanBELBJ24
34Taco HeftingSC AmsterdamNEDBJ25
35Florien BruilSVTANEDBM10
36Joppe SorberHollandSchermenNEDBJ26
37Giel HamelersLa RapiereNEDBJ27
38Nicky JansSC AmsterdamNEDBJ28
38Quinten De RaeveSC AmsterdamNEDBJ28
ABANLeon VerstraatenArgOssNEDBJ30
20130603132420
Back to Top
 

Foil 10 years and younger (U10)

Poule rounds and eliminations
1Merle StierenFC MoersGERKM1
2Gilles BuntsmaSV TrévilleNEDKJ1
3Gijs ReurekasSV TrévilleNEDKJ2
3Max van DobbenburgSC AmsterdamNEDKJ2
5Koen WaletSV TrévilleNEDKJ4
6Floris van VlietRanaNEDKJ5
7Celine PachmannFC MoersGERKM2
8Thomas DijkstraSV TrévilleNEDKJ6
9Pascal KlingeZaal Amsterdam ZuidNEDKJ7
10Emily KlockhausFC MoersGERKM3
11Maria Jans-KöhnekeSC AmsterdamNEDKM4
20130603115527
Back to Top
 

Epee

Junior/Cadet Epee Men

Poule rounds and eliminations
1Zoa De WijnSC Den BoschNEDJ1
2Axl Van GamerenSchermacademie ZairNEDJ2
3David Van NunenPallosNEDJ3
3Edo ZoonsArgOssNEDC1
5Martijn VerschureArgOssNEDC2
6Paul-Philip PyschikFrankfurt 1860GERC3
7Joshua StevensGlastonbury FCGBRC4
8Sam de BruinSC Den BoschNEDC5
9Colin KeppelSC Den BoschNEDC6
10Lesley KollenSC AmsterdamNEDC7
11Ruben DerksenScaramoucheNEDC8
12Edward RoccaSC AmsterdamNEDC9
13Tom NovakFencing Team BocholtGERC10
14Lars NiemeyerFencing Team BocholtGERC11
15Phil BrandsFencing Team BocholtGERC12
16Joerie MulderDesperadoNEDC13
17Martijn KluitenbergDesperadoNEDC14
20130601161213
Back to Top
 

Junior/Cadet Epee Ladies

Poule rounds and eliminations
1Ellen Obsterd'ArtagnanNEDJ1
2Roos KroeseRobbschermenNEDC1
3Chilja BusseFK Hannover 1862GERC2
3Day De WijnSC Den BoschNEDC2
5Eva BorkensteinTV GladbeckGERJ2
6Eveline van den BerghFC AlmereNEDC4
7Sofie HoningArgOssNEDC5
8Nina HäselhoffTV GladbeckGERC6
9Nina LiburdRanaNEDC7
10Bieke VercauterenSA AarschotBELC8
11Suzannah CunningtonZaal KardolusNEDC9
12Theresa GrundmannTuS Osterburg`90GERC10
13Laura KlünerTV GladbeckGERJ3
14Lauren CunningtonZaal KardolusNEDC11
20130601154143
Back to Top
 

Epee 13 and 14 years (U14) Men

Poule rounds and eliminations
1Huub StorckVrijbuitersNED
2Jannes GabelTuS Osterburg`90GER
3David JedichFC TBBGER
3Jasper JongejansMSV ZeemachtNED
5Floris van SeumerenSC AmsterdamNED
6Ruben DerksenScaramoucheNED
7Alexander WilfingerTV GladbeckGER
7Pascal MathasSC AmsterdamNED
9Moritz WesterdorfTV GladbeckGER
10Max OmloZaal KardolusNED
11Ivar Kjell OostwouderFC AlmereNED
12Nick SteinbrinchTV GladbeckGER
13Jimi de BruinSC Den BoschNED
14Killian SindhoffTV GladbeckGER
20130602155827
Back to Top
 

Epee 13 and 14 years (U14) Ladies

Poule rounds and eliminations
1Myrthe ZoonsArgOssNED
2Axelle WasiakSA AarschotBEL
3Emma LabroSA AarschotBEL
3Nina HäselhoffTV GladbeckGER
5Hannah LankesFencing Team BocholtGER
6Sophie SchlüterTV GladbeckGER
7Larissa HoldenTV GladbeckGER
8Bente MokkenASV van den BergNED
9Theresa GrundmannTuS Osterburg`90GER
10Tirza KamtaSchermacademie ZairNED
11Hannah SchöttleFencing Team BocholtGER
20130602155820
Back to Top
 

Epee 11 and 12 year (U12)

Poule rounds and eliminations
1Axel ZoonsArgOssNEDBJ1
2Hugo SchijfRobbschermenNEDBJ2
3Quincy NonhebelTer WeerNEDBJ3
3Veerle MeulenaarHeerenleedNEDBM1
5Finn-Henry PyschikFrankfurt 1860GERBJ4
6Axelle WasiakSA AarschotBELBM2
7Femke BückerOSC OsnabrückGERBM3
8Timothy AssmannDrie MusketiersNEDBJ5
9Greta PiefkeOSC OsnabrückGERBM4
10Katelijn KroeseRobbschermenNEDBM5
11Elena KirschnerWMTV Solingen 1861GERBM6
12Alec KeppelSC Den BoschNEDBJ6
13Sophie HolländerTV GladbeckGERBM7
14Lotta PiefkeOSC OsnabrückGERBM8
15Jeroen MolewijkRobbschermenNEDBJ7
16Konstantin WittkeTV GladbeckGERBJ8
17Jasper HaremakerDeropementNEDBJ9
20130601162914
Back to Top
 

Epee 10 years and younger (U10)

Poule rounds and eliminations
1Emma EndermanAEWNEDKM1
2Pippa van der ZwanZaal KardolusNEDKM2
3Aude WasiakSA AarschotBELKM3
3Simon van GastelZaal KardolusNEDKJ1
5Nathan BroekZaal KardolusNEDKJ2
6Cas DekkersSC Den BoschNEDKJ3
20130601141639
Back to Top
 

Sabre

Junior/Cadet Sabre Men

Poule rounds and eliminations
1Frans SwennenHerckenrodeBELC1
2Rik TheijssenScaramoucheNEDC2
3Alexander BesDeropementNEDC3
3Bente ObdeijnDeropementNEDC3
5Bas HolwegDeropementNEDC5
6Kilian FaasSurtoutNEDC6
7Simon BauwelinckDe KlauwaertsBELC7
8Bram ScholtusLa PrimeNEDC8
9Jeroen van der WoudeLa PrimeNEDC9
ABANJimi BuserRapierNEDC10
20130605133647
Back to Top
 

Junior/Cadet Sabre Ladies

Poule rounds and eliminations
1Sophie SmitsDeropementNEDJ1
2Antoinette HofmanScaramoucheNEDJ2
3Anne HauptPSV WeimarGERJ3
3Lisa van der LindeDeropementNEDC1
5Iria VerbekeDe KlauwaertsBELC2
6Adeline BoswellFencing Star Academy USAC3
20130605133639
Back to Top
 

Sabre 13 and 14 years (U14) Men

Poule rounds and eliminations
1Bente ObdeijnDeropementNED
2Arne De RidderDe KlauwaertsBEL
3Quinton FaasSurtoutNED
3Tim ImmingDeropementNED
5Dirk-Jan BouwmanSurtoutNED
6Cédric GoemaereSint-MichielsgildeBEL
7Nathan de GilderRanaNED
8Alexander BesDeropementNED
9Jimi BuserRapierNED
10Merlyn van KlaverenScaramoucheNED
20130603140040
Back to Top
 

Sabre 13 and 14 years (U14) Ladies

Poule rounds and eliminations
1Saartje CorteynDe KlauwaertsBEL
2Rebekka GoubitzRanaNED
3Bo WeverSurtoutNED
3Laura TalbotRapierNED
5Kata GaitanidisSurtoutNED
6Diedelot DenessenDeropementNED
20130603140204
Back to Top
 

Sabre 11 and 12 years and 10 years and younger (U12+U10)

Poule rounds and eliminations
1Julian DislerWMTV Solingen 1861GERBJ1
2Jolien CorteynDe KlauwaertsBELBM1
3Daan van den BuskenRapierNEDBJ2
3Leonie FrommeKSC KoblenzGERBM2
5Timon LebonSint-MichielsgildeBELBJ3
6Bote SchaafsmaPSVNEDBJ4
7Raphaël de VosSint-MichielsgildeBELBJ5
8Jonas van AlphenPSVNEDBJ6
9Laura ZiobKSC KoblenzGERKM1
10Marleen BuitenhuisPorthosNEDBM3
11Enli ChiangSurtoutNEDBM4
12Ziggy van RooijPorthosNEDBM5
13Lars WillemsenDrie MusketiersNEDBJ7
14Christiaan van der DoesDeropementNEDKJ1
14Jasper HaremakerDeropementNEDBJ8
20130605133503
Back to Top